Můj první (šestý) rok na volné noze
27. října 2016
Na konci října slavím takové zvláštní výročí. První rok 100% na volné noze. Podnikám sice od roku 2011, ale předtím to bylo postupné rozkoukávání se při zaměstnání. A zabralo to opravdu pět let, než jsem se rozhodl udělat ten zásadní krok a dát výpověď z prestižního "teplého místečka" v nadnárodní firmě a vydat se do nejistých vod podnikání. A tak po roce bilancuji.
Ve zkratce
- Pět let souběhu zaměstnání a podnikání bylo klíčovou přípravou na přechod na volnou nohu
- Postupný rozjezd pomohl naučit se prodávat, získat klienty, zvládnout administrativu a vybudovat si jméno
- Po prvním roce na volné noze: více času pro rodinu, práce z domova, lepší spánek a stále rostoucí radost z práce
- Klíčové online nástroje: Trello (organizace), Toggl (měření času), Fakturoid (fakturace)
- Dostatek času pro sebe a rodinu je základem kvalitního života i v podnikání
Podnikání naplno jsem se bál - i když už jsem si to v roce 2005 na pár měsíců zkusil a od té doby mám aktivní ŽL, přeci jen jsem tehdy neměl závazky ani rodinu...a vlastně o nic nešlo. O deset let později už jsem musel začít přemýšlet více kriticky, zda do toho jít. A tak jsem se připravoval až do chvíle, než jsem byl přesvědčený, že vím, do čeho se pouštím. Zpětně velmi oceňuji souběh podnikání a zaměstnání. I když jsem tím pět let značně omezil spánek a připravil se prakticky o všechen volný čas, nyní se mi to v dobrém vrátilo. Neopomenutelným přínosem mi byly stohy přečtených knih a také praktické články a placená prezentace na portálu "Na volné noze". Podnikat jsem se rozhodl pod značkou Devenio.
Čím mi pomohl postupný rozjezd podnikání:
- Naučil jsem se být samostatný, zodpovídat za svou práci a dotahovat ji do konce sám od sebe.
- Naučil jsem se prodávat (se).
- Zjistil jsem, s jakými potřebami klienti přichází a jak funguje trh.
- Zažil jsem si formální stránku podnikání (fakturace, administrativa, daně...).
- Naučil jsem se říkat si o peníze.
- Naučil jsem se odmítat zakázky.
- Naučil jsem se hospodařit s časem a organizovat si ho.
- Zvykl jsem si průběžně se vzdělávat.
- Naučil jsem se spolupracovat s lidmi z oboru.
- Vytvořil jsem si pracovní systém a návyky.
- Vytvořil jsem si kontakty (na klienty i dodavatele).
- Vybudoval jsem si jméno.
- Ujasnil jsem si, pro koho a jak chci pracovat.
- Brzy jsem se dostal za hranici 10 000 hodin.
- Vypozoroval jsem, že s lidmi je vhodné rozcházet se v dobrém - svět je malý a nikdy nevíš, kdy koho znovu potkáš (a tolik lidí za sebou pálí mosty např. při změně zaměstnání...).
- Naučil jsem se, že se nic nestane, když se něco pokazí/nestihne - nejdůležitější je komunikovat. Zavčasu a transparentně.
Zpětně vidím, že každý z výše uvedených bodů chtěl svůj čas. Začít podnikat rovnou by bylo...krušné.
A jaký tedy byl můj první samostatný rok?
- Pracuji z domova a je to super.
- Prací trávím stále hodně času - srovnatelně s obdobím, kdy jsem podnikal při zaměstnání, ale netrávím denně až dvě hodiny na cestě do práce a zpět.
- Déle spím.
- Mám více času pro sebe a pro rodinu.
- Více čtu.
- Pohybuji se mezi schopnými, proaktivními lidmi.
- Práce mě stále více baví.
- Navázal jsem spoustu zajímavých kontaktů a měl jsem možnost pracovat na zajímavých projektech.
- Narazil jsem i na pár blbců. Naštěstí ojedinělé případy.
- Byl jsem osloven a začal psát pro TyInternety.cz, měl jsem rozhovor v Elektrika.TV i v Rádiu ZET (BBC).
Co jsem se za ten rok naučil?
- Na týdenním pobytu ve tmě (doporučuji!) jsem si opravdu pečlivě uspořádal myšlenky a priority.
- Část práce věnuji dobročinným aktivitám. Má to smysl.
- Lidé z oboru (i obecně podnikatelé) rádi sdílí své zkušenosti a ochotně poradí.
- S menšími firmami a se živnostníky se mi spolupracuje lépe než s velkými firmami.
- Fakt se nesmím spoléhat na zaplacení faktury v termínu.
- Šmejd se nedá odhalit ani při osobní schůzce.
- Lidi lžou.
- Čím více práce udělám (abych si vyčistil stůl), tím více jí následně příjde - "inbox zero" je chiméra.
- Ne každý kdo se prezentuje jako profík, jím skutečně je. Ti nejlepší nespamujou diskuse, nechrlí deset článků denně na blogy, nenatáčejí hodiny videí - třeba ani nejdou vidět. Ale mají za sebou hromadu práce a výsledky.
- Dostatek času pro sebe a pro rodinu je základem kvalitního života.
- Vyplatí se mít administrativu v pořádku - kontroly nechodí po horách, ale po lidech.
- Je dobré mít na svém webu fotku. Lidi chtějí vidět s kým jednají a má to vliv na konverze.
On-line nástroje, které denně používám a ulehčují mi život
- Trello - jednoduchý, ale silný nástroj na organizaci čehokoliv www.trello.com
- Toggl - měření času stráveného na zakázkách www.toggl.com
- Fakturoid - Jednoduchý fakturační program www.fakturoid.cz
- Feedly - RSS čtečka www.feedly.com
- Spotify - Hudba. Hodně hudby. www.spotify.com
Dost bylo rekapitulace, jedeme dál!