Jan Barbořík, MBA

Jsem marketér s duší grafika a živím se online marketingem, tvorbou webů a e-shopů pro české i zahraniční klienty.

S podnikáním jsem začal už na střední škole na přelomu tisíciletí, tvorbou webových stránek pro kamarády, firmy a agentury.

Po vojně jsem pak jako zaměstnanec pracoval v tiskárně, reklamních a mediálních agenturách i v nadnárodním korporátu. Pracoval jsem jako grafik, webdesigner, vedoucí grafického studia i marketér.

Pět let jsem pak podnikal při zaměstnání, než jsem v roce 2015 plně přešel na volnou nohu.

Věnuji se zejména online marketingu. Pomáhám živnostníkům a firmám být na internetu důvěryhodní a dohledatelní pro své zákazníky. Jsem marketér, grafik a webdesigner. Mám velké přesahy do souvisejících oborů a praktické zkušenosti z vlastního podnikání.

💻 Pracuji na volné noze a jsem hrdým Shoptet partnerem.

🎽 V roce 2017 jsem začal s návrhy sportovního oblečení a dnes z toho máme rodinnou firmu.

🎙️ Natáčím Remoted – podcast o online marketingu a podnikání.

📨 Spustil jsem projekt Sám sobě marketérem, abych pomohl začít lidem s online marketingem.

🎓 V rámci programu Den pro školu přednáším o podnikání na školách.

🚴🏻‍♂️ Ve volném čase se kromě aktivního trávení času s rodinou věnuji triatlonu, cestování, čtení a zlepšování italštiny popíjením kávy v italských barech. 

Jan Barbořík - freelancer

Zůstaňme ve spojení

LinkTree

Hlavní body mé profesní kariéry

 • V roce 1983 to začalo.
 • Na základní škole jsem vydával svůj časopis a byl v redakční radě toho školního.
 • Místo studia vysněného oboru „Chovatel/jezdec dostihových koní“ jsem na přelomu tisíciletí nastoupil na Střední průmyslovou školu – obor „Elektronické počítačové systémy“. Ta mě měla připravit na kariéru správce sítě.
 • Brzy jsem však objevil grafické programy, internet a tvorbu webových stránek, které jsem začal dělat nejprve sám pro sebe, pak pro kamarády zdarma, pak za peníze a později pro firmy a agentury. Ještě před maturitou jsem měl vcelku slušné portfolio referencí. V internetových archivech je kupodivu částečně zachováno na věčnou památku.
 • Že jsem se skutečně grafikou začal živit je však dílem shody okolností. Ale stalo se a neměnil bych. Začal jsem sbírat zkušenosti jako zaměstnanec:
  • V kopírovacím centru jsem si osahal základy tisku a polepů.
  • V offsetové tiskárně jsem se naučil sazbu a předtiskovou přípravu. V reklamní agentuře jsem se naučil navrhovat i vyrábět všechno – od vizitek až po komplexní předvolební kampaně.
  • Ve webovém studiu jsem se zlepšil v návrzích a programování webů a naučil tvořit multimediální CD a DVD.
  • Do nadnárodní firmy jsem tak nastupoval jako senior grafik a brzy jsem měl svůj tým. Chtěl jsem však víc než jen dělat grafiku. Četl jsem knihy o marketingu a zajímal se o něj. Díky tomu se mi naskytla možnost posunout se na pozici marketéra pro export.
 • Už v zaměstnání mě lákala představa vlastního podnikání na volné noze. Do toho jsem objevil komunitu Na volné noze s mnoha cennými radami do začátků. Díky ní jsem také osobně poznal (a poznávám) spoustu zajímavých a skvělých lidí. Tak jsem začal po večerech a po víkendech pomalu pracovat na klientských zakázkách. V roce 2011 jsem si tam pak oficiálně založil profil.
 • Po pěti letech aktivního podnikání při zaměstnání jsem se v roce 2015 rozhodl pro 100% přechod na volnou nohu.
 • V roce 2017 jsem spustil projekt Obleč svůj tým na výrobu týmového sportovního oblečení, ze kterého je dnes naše rodinná firma s vlastní výrobou.
 • Mimo klientské práce jsem postupně začal školit WordPress a Shoptet a nárazově přednášet na akcích. Přišly první rozhovory – pro Elektrika.tv, MladýPodnikatel.cz nebo Rádio ZET (české BBC). Začal jsem také psát články – například pro TyInternety.cz, magazín StartingUp nebo MEM magazín.
 • Průběžně podporuji projekty, které mi dávají smysl. Spolupracoval jsem tak například s Maltézskou pomocí Brno, Nízkoprahový klub Čas Tišnov, Nadační fond Lepší vyhlídky nebo Mobilní hospic Péče doma.
 • Abych si mimo průběžné absolvování kurzů a čtení knížek doplnil vzdělání i trochu formálněji, vystudoval jsem MBA se zaměřením na marketing. V angličtině.
 • Dává mi smysl předávat své zkušenosti dále, tak jsem se zapojil do iniciativy Den pro školu, která propojuje studenty a lidi z praxe. V rámci ní pak přednáším na školách o podnikání. Jsem přesvědčený, že každý osobní příběh může být pro někoho užitečný a může pomoct najít vlastní cestu životem. A to nejen tím pracovním. Zveřejněním svých zkušeností taky něco vracím komunitě lidí na volné noze, která mi pomohla čerpat informace pro mé začátky.
 • O svých začátcích a obecně o podnikání a online marketingu natáčím od listopadu 2022 také vlastní podcast Remoted
 • V roce 2023 jsem spustil projekt Sám sobě marketérem, abych pomohl lidem, kteří chtějí začít s online marketingem.

Video rozhovory o marketingu a podnikání

Některé články o online marketingu a grafice

Pár fotek ze školení, workshopů a srazů se skvělými lidmi

Jan Barbořík - rozhovor v rámci AMPER fóra pro Elektrika.tv
Jan Barbořík - přednáška na střední škole v rámci programu Den pro školu
Jan Barbořík - sraz Navolnenoze.cz
Jan Barbořík - rozhovor MladyPodnikatel.cz
Jan Barbořík - Dobré ráno s Českou televizí, Den pro školu
Jan Barbořík - sraz Navolnenoze.cz
Jan Barbořík - workshop WordPress
Jan Barbořík - křest knížky Petra Pištěláka